Dzień dobry
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
Udostępnij
Redaktor: Maria Krzos
Źródło: PAP

Senat za ustawą w spraw wynagrodzeń medyków

Tomasz Ozdoba/Kancelaria Senatu

Senatorowie przyjęli ustawę pozwalającą na gromadzenie danych o wynagrodzeniach medyków w powiązaniu z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu. Dokument został przyjęty bez poprawek. Nowela trafi teraz do prezydenta Karola Nawrockiego.

Za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 55 senatorów, 28 się wstrzymało, nikt nie był przeciw.

Ustawa pozwala Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na zbieranie danych o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w powiązaniu z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu (PWZ). Gromadzone przez agencję dane dotyczą nie tylko grup, które można identyfikować po PWZ – to lekarze czy pielęgniarki – ale także pozostałego personelu i pracowników administracyjnych. Dlatego w ustawie znalazł się zapis o numerze PESEL.

Dzięki nowym przepisom poszerzony zostanie zakres danych gromadzonych przez AOTMiT. Teraz agencja zbiera informacje o wynagrodzeniach, ale są one zanonimizowane. Tym samym nie może przypisać wysokości zarobków z różnych form zatrudnienia lub w różnych podmiotach do jednej osoby. Oznacza to, że resort zdrowia nie ma informacji o tym, ile zarabiają lekarze, jeśli pracują w kilku podmiotach jednocześnie albo w jednym podmiocie, ale są w nim zatrudnieni zarówno na etacie, jak i kontrakcie.

Zgromadzone przez AOTMiT dane mają być wykorzystywane do prac analitycznych.

Ustawa była projektem rządowym, który Rada Ministrów przyjęła 16 czerwca. Bezpośrednią przyczyną przyspieszenia prac nad rozwiązaniami mającymi pozwolić na gromadzenie dokładniejszych danych o zarobkach medyków była ujawniona przez portal Zero.pl sprawa lekarza w trakcie specjalizacji, który zarobił w 2025 r. 1,6 mln zł.

W związku z tym, że Senat nie wprowadził poprawek do ustawy, trafi ona teraz bezpośrednio do prezydenta Karola Nawrockiego.

O zawetowanie nowelizacji zaapelował do głowy państwa samorząd lekarski. Szef Naczelnej Rady Lekarskiej dr Łukasz Jankowski powiedział 24 czerwca, że w innym przypadku samorząd będzie wnosić do Trybunału Konstytucyjnego skargę na niekonstytucyjność ustawy. Zwróci się też do unijnych trybunałów o sprawdzenie zgodności przepisów z przepisami o ochronie danych osobowych. W ocenie samorządu lekarskiego ustawa jest niezgodna z RODO.

Przeczytaj także: „Reforma w cieniu afery. Samorząd lekarski chce limitów czasu pracy”.

Menedzer Zdrowia twitter

Działy: Aktualności w Menedżer Zdrowia Sejm i Senat Aktualności
Tagi: zarobki lekarzy AOTMiT PESEL Senat prezydent Naczelna Rada Lekarska samorząd lekarski Łukasz Jankowski