Senat za ustawą ws. wynagrodzeń medyków. Teraz ruch należy do prezydenta
Senatorowie przyjęli w czwartek ustawę pozwalająca na gromadzenie danych o wynagrodzeniach medyków w powiązaniu z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu. Dokument został przyjęty bez poprawek. Nowela trafi teraz do prezydenta Karola Nawrockiego.
Za przyjęciem Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej głosowało 55 senatorów, 28 się wstrzymało, nikt nie był przeciw.
Ustawa pozwala Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) na zbieranie danych o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w powiązaniu z numerem PESEL lub numerem prawa wykonywania zawodu (PWZ). Gromadzone przez Agencję dane dotyczą nie tylko grup, które można identyfikować po PWZ - to lekarze czy pielęgniarki – ale także pozostałego personelu i pracowników administracyjnych. Stąd w ustawie znalazł się zapis o numerze PESEL.
Dzięki nowym przepisom poszerzony zostanie zakres danych gromadzonych przez AOTMiT. Teraz Agencja zbiera informacje o wynagrodzeniach, ale są one zanonimizowane. Tym samym nie może przypisać wysokości zarobków z różnych form zatrudnienia lub w różnych podmiotach do jednej osoby. Oznacza to, że resort zdrowia nie ma informacji o tym, ile zarabiają lekarze, jeśli pracują w kilku podmiotach jednocześnie albo w jednym podmiocie, ale są w nim zatrudnieni zarówno na etacie, jak i kontrakcie.
Zgromadzone przez AOTMiT dane mają być wykorzystywane do prac analitycznych.
W związku z tym, że Senat nie wprowadził poprawek do ustawy, trafi ona teraz bezpośrednio do prezydenta Karola Nawrockiego.
O zawetowanie nowelizacji zaapelował do głowy państwa samorząd lekarski. Szef Naczelnej Rady Lekarskiej dr Łukasz Jankowski powiedział w środę, że w innym przypadku samorząd będzie wnosić do Trybunału Konstytucyjnego skargę na niekonstytucyjność ustawy. Zwróci się też do unijnych trybunałów o sprawdzenie zgodności przepisów z przepisami o ochronie danych osobowych. W ocenie samorządu lekarskiego ustawa jest niezgodna z RODO.
Przeczytaj także:„Reforma w cieniu afery. Samorząd lekarski chce limitów czasu pracy”

