Dzień dobry
Dołącz do nas w mediach społecznościowych:
Udostępnij
Redaktor: Maria Krzos
Źródło: PAP

Sobierańska-Grenda: Rekomendacja w sprawie podwyżek to w sumie 4,5 mld zł

Archiwum

Zgodnie z rekomendacją AOTMiT dotyczącą realizacji od 1 lipca ustawowych podwyżek w ochronie zdrowia potrzeba na nie w sumie 4,5 mld zł w skali półrocza – poinformowała minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda.

lipca to data kolejnego, gwarantowanego ustawą z 2022 r., wzrostu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Podwyżki dotyczą lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i innych pracowników ochrony zdrowia.

Wysokość płacy minimalnej w tym sektorze jest uzależniona od przeciętnej pensji w gospodarce narodowej w poprzednim roku oraz współczynnika pracy przypisanego do danego stanowiska. Z danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło rok do roku o 8,82 proc. – i o tyle mają wzrosnąć w tym roku płace w ochronie zdrowia.

Kwotę potrzebną na te podwyżki określa co roku w rekomendacji przekazywanej resortowi zdrowia prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Tegoroczna została przesłana do MZ 9 czerwca. Wtedy ani AOTMiT, ani resort zdrowia nie podały, jakie to kwoty. „Menedżer Zdrowia” informował o tym m.in. w tekście „Warianty podwyżek na ministerialnym stole”.

Teraz minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda podała szczegóły.

– Zgodnie z rekomendacją AOTMiT, przygotowywaną co roku przez tę agencję, szacunki wynoszą 3,5 mld zł w skali półrocza oraz 1 mld zł na waloryzację świadczeń. Decyzja o zatwierdzeniu rekomendacji pozostaje w gestii ministra zdrowia i na dziś nie została podjęta – powiedziała szefowa MZ. – Takie szacunki przewidywaliśmy już w zeszłym roku w dialogu z Zespołem Trójstronnym – dodała.

Sobierańska-Grenda powiedziała też, że obecnie wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia resort analizuje rekomendację Agencji.

Skumulowane koszty ustawy wg szacunków AOTMiT to 133,8 ml

Rekomendacje, które prezes AOTMiT przedstawił Ministerstwu Zdrowia, są kluczowe dla dyrektorów szpitali i przychodni, ponieważ na ich podstawie resort oraz NFZ dokonają zmiany wyceny świadczeń medycznych, by pokryć wyższe koszty pracownicze podmiotów leczniczych. Będzie to oznaczało, że placówki medyczne będą musiały podpisać z funduszem aneksy do umów.

W ubiegłym roku rekomendacja AOTMiT dotycząca m.in. finansowania podwyżek płac wyniosła 18 mld zł, rok wcześniej 15 mld zł (w skali roku). AOTMiT skumulowane koszty ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia oszacował w latach 2022-2025 na 133,8 mld zł. W roku 2025 to 57,3 mld zł, co stanowiło ponad jedną czwartą budżetu NFZ na ten rok.

Minimalna wysokość wynagrodzeń w ochronie zdrowia

Podwyżki w ochronie zdrowia realizowane są w oparciu o ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Zgodnie z komunikatem prezesa GUS przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2025 roku wyniosło 8903,56 zł. Ta kwota to podstawa do wyliczenia minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia na ten rok.

Od 1 lipca minimalna pensja lekarza specjalisty wyniesie 12 910,16 zł brutto, a lekarza bez specjalizacji 10 595,24 zł. Oznacza to wzrost odpowiednio o 1046,67 zł i 858,99 zł.

Wynagrodzenie zasadnicze magistrów farmacji, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, psychologów klinicznych oraz pielęgniarek ze specjalizacją wyniesie 11 485,59 zł (wzrost o 931,17 zł), a lekarzy stażystów – 8 458,38 zł (wzrost o 685,75 zł). Z kolei farmaceuci, fizjoterapeuci, pielęgniarki i położne z tytułem magistra bez specjalizacji lub z licencjatem i specjalizacją otrzymają minimum 9 081,63 zł (wzrost o 736,28 zł).

Pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i fizjoterapeuci z wykształceniem średnim lub licencjackim bez specjalizacji zarobią co najmniej 8 369,35 zł (wzrost o 678,53 zł), natomiast opiekunowie medyczni i inny personel medyczny ze średnim wykształceniem – 7 657,06 zł (wzrost o 620,78 zł).

Od lipca wzrosną również minimalne pensje pracowników działalności podstawowej niewykonujących zawodu medycznego. Ich nowe stawki brutto wyniosą: z wykształceniem wyższym – 8 903,56 zł (wzrost o 721,84 zł), z wykształceniem średnim – 6 944,78 zł (wzrost o 563,04 zł), natomiast dla osób z wykształceniem poniżej średniego – 5 787,31 zł (wzrost o 469,19 zł).

Przeczytaj także: „System pocięty na kawałki”

Menedzer Zdrowia facebook

Działy: Aktualności w Menedżer Zdrowia Aktualności
Tagi: Jolanta Sobierańska-Grenda podwyżki zarobki lekarzy AOTMiT Ministerstwo Zdrowia