Porozmawiają o podwyżkach
Jak sfinansować lipcowe podwyżki? O tym będzie mowa podczas posiedzenia Trójstronnego Zespołu do spraw Ochrony Zdrowia zaplanowanego na 24 czerwca.
O godz. 12 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka, która współprzewodniczy zespołowi, spotka się z jego członkami. Głównym tematem rozmów będą rekomendacje Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) dotyczące realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Prezes agencji przekazał ten dokument resortowi zdrowia 9 czerwca. Od akceptacji jednego ze wskazanych tam wariantów zależy, czy dyrektorzy szpitali otrzymają pieniądze na ustawowy (lipcowy) wzrost pensji pracowników o 8,82 proc.
Czy będą na to pieniądze?
Dla zarządzających szpitalami i przychodniami rekomendacje te są ważne, ponieważ wciąż nie ma pewności, jak podwyżki zostaną sfinansowane.
Co dokładnie zapisano w dokumencie?
Tego przedstawiciele AOTMiT oraz ministerstwa oficjalnie nie zdradzają – szczegóły poznamy dopiero podczas czerwcowego spotkania.
Wiadomo jednak, że wkrótce minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda wybierze jeden z wariantów zabezpieczenia funduszy, który zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku. W poprzednich latach szefowie resortu zazwyczaj decydowali się na najwyższe stawki spośród przedstawianych przez AOTMiT. Agencja tradycyjnie proponuje co najmniej trzy ścieżki: od minimalnej (obejmującej jedynie zobowiązania wynikające z ustawy o płacy minimalnej w zdrowiu) po najdroższą, przewidującą m.in. wyższe wyceny części świadczeń.
Koszty tegorocznej waloryzacji
W kuluarach mówi się, że oficjalna decyzja oraz publikacja rekomendacji pojawią się lada dzień. Wtedy dowiemy się, ile dokładnie będzie kosztować tegoroczna waloryzacja płac.
Szacuje się, że:
- wersja oszczędnościowa kosztowałaby w drugiej połowie 2026 roku 3,3 mld zł (przy tym scenariuszu część szpitali mogłaby mieć poważne problemy z pokryciem ustawowych zobowiązań).
- jeden z droższych wariantów przewiduje kwotę rzędu 4,5 mld zł na analogiczny okres.
Nie tylko podwyżki
Podczas posiedzenia zespołu reprezentanci Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawią również raport na temat trwających procesów konsolidacyjnych i restrukturyzacyjnych w szpitalach. Dodatkowo w agendzie spotkania znalazły się punkty dotyczące realizacji rządowego programu in vitro oraz sytuacji finansowej w centrach krwiodawstwa.
Przeczytaj także: „Na tropie wypłat...” i „Ile w kieszeni medyka od lipca 2026 r.”.
