Apel o przywrócenie stabilności systemu ochrony zdrowia
Prezydium Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta zaapelowało do premiera Donalda Tuska o przywrócenie stabilności systemu ochrony zdrowia. Dokument podpisały 152 organizacje reprezentujące pacjentów m.in. z chorobami onkologicznymi, kardiologicznymi, neurologicznymi, rzadkimi. Kancelaria Premiera odesłała pismo do Ministerstwa Zdrowia.
Jak przekazała Rada Organizacji Pacjentów apel o pilne przywrócenie stabilności systemu ochrony zdrowia został skierowany bezpośrednio do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.
Pacjenci nie oczekują przywilejów tylko pewności, że państwo zapewni im wsparcie
Organizacje pacjentów wskazują w piśmie, że coraz więcej chorych żyje dziś w poczuciu niepewności dotyczącej dostępu do diagnostyki, leczenia i finansowania świadczeń zdrowotnych.
– Nie piszemy tego listu w reakcji na pojedynczą decyzję administracyjną, ale dlatego, że coraz więcej pacjentów zaczyna żyć w poczuciu niepewności: czy otrzyma diagnostykę, czy leczenie będzie kontynuowane, czy dostęp do terapii nie zostanie ograniczony i wreszcie, czy kolejka nie okaże się dłuższa niż czas, którym dysponuje - piszą organiacje.
– Pacjenci rozumieją, że zasoby są ograniczone, jednak nie można reformować systemu poprzez wzbudzanie strachu przed utratą leczenia lub diagnostyki – podkreślają.
– Nie można też patrzeć na zdrowie wyłącznie jak na koszt. Kosztem jest późne rozpoznanie, przerwane leczenie, przedwczesna śmierć, ale również utrata samodzielności, aktywności zawodowej i rosnące obciążenie rodzin oraz systemu zabezpieczenia społecznego - dodają.
Zdaniem sygnotariuszy zdrowie powinno zostać uznane za jeden z filarów bezpieczeństwa państwa – obok bezpieczeństwa energetycznego, ekonomicznego i społecznego.
– Jesteśmy przekonani, że sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia osiągnęła poziom, którego nie da się rozwiązać kolejnymi przesunięciami środków, czasowymi działaniami ani zarządzaniem kryzysowym – wskazano.
W apelu organizacje wezwały m.in. do przedstawienia wieloletniego planu zapewnienia bezpieczeństwa finansowego NFZ, zwiększenia nakładów na zdrowie i profilaktykę oraz włączenia pacjentów do procesu tworzenia reform systemowych.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała apel do MZ
Organizacje pacjentów przekazały, że 23 czerwca otrzymały informację, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała apel do resortu zdrowia. W ich ocenie taka reakcja nie odpowiada randze problemów przedstawionych w piśmie.
– Przyjmujemy tę informację z rozczarowaniem, ponieważ pismo było skierowane bezpośrednio do premiera i dotyczy kwestii wykraczających poza kompetencje jednego resortu. Nasz apel odnosi się do strategicznego bezpieczeństwa zdrowotnego państwa i wymaga zaangażowania na najwyższym szczeblu decyzyjnym. Niestety, mamy poczucie, że głos pacjentów po raz kolejny nie spotkał się z należytą uwagą ze strony KPRM – podkreśla Joanna Frątczak-Kazana, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia i członkini Prezydium Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta z ramienia Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
Organizacje deklarują gotowość do udziału w pracach nad reformą systemu ochrony zdrowia i oczekują rozpoczęcia debaty na temat długofalowego bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków.
Apel poniżej.