Senat za kontrolą pensji lekarzy
Senat zaakceptował nowe przepisy, które pozwalają na zbieranie szczegółowych informacji o zarobkach lekarzy.
Procedowany jest rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
24 czerwca podczas obrad Senatu przyjęto nowe przepisy. To oznacza, że wkrótce przepisy dotyczące wynagrodzeń lekarzy mogą się zmienić.
Obecnie szpitale i przychodnie przekazują do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) dane o wynagrodzeniach w formie w pełni zanonimizowanej. Nowe zasady zbiórki danych w publicznej ochronie zdrowia – jeśli wejdą w życie – umożliwią AOTMiT oraz resortowi zdrowia pozyskanie szczegółowych informacji o wysokości zarobków, zarówno z tytułu umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych (kontraktów).
Inaczej rzecz ujmując, zmiana przepisów sprowadza się do tego, że partia kierująca resortem zdrowia zyska bezpośredni wgląd w zarobki medyków opłacane z budżetów publicznych szpitali.
O sprawie zrobiło się głośno po aferze (byłego już) radnego miejskiego, lekarza w trakcie specjalizacji, który w 2025 r. zarobił 1,6 mln zł.
Przeczytaj także: „Kontrola wynagrodzeń lekarzy – sonda” i „157 zł za godzinę dla lekarza”.

